Tražite najbolje ljetne gume 2025? Najnoviji test ljetnih guma 2025 donosi odgovore! Njemački autoklub ADAC objavio je rezultate svog ADAC test ljetnih guma 2025, gdje je detaljno testirao performanse popularnih modela na mokrom i suhom asfaltu, njihove ocjene, prednosti i nedostatke. U nastavku donosimo detaljan pregled tih rezultata kako bismo vam pomogli u odabiru idealnih guma za nadolazeću sezonu, uz osvrt na to koje modele preporučiti, a koje izbjegavati.
Besplatna montaža
Sažetak ADAC testiranja ljetnih guma 2025
- Obuhvat testiranja: ADAC je testirao ukupno 18 modela ljetnih guma u dimenziji 225/40 R18, koja se ugrađuje na mnoge kompaktnije automobile srednje klase (VW Golf, Audi A3/Q3, Škoda Octavia, Mercedes A klasa, itd.).
- Kvaliteta guma: Čak 11 modela dobilo je ocjenu „vrlo preporučljivo”, a još 4 modela ocijenjena su kao „preporučljivo”. To znači da je većina testiranih guma zadovoljila visoke sigurnosne kriterije.
- Pobjednik testa: Continental SportContact 7 izdvojio se kao najbolja ljetna guma 2025 s ukupnom ocjenom 1,8 (što odgovara ocjeni “vrlo dobar”).
- Vodeći proizvođači: Vrh ljestvice dominiraju premium brendovi – Continental, Bridgestone, Michelin i Goodyear – čiji su modeli zauzeli najviša mjesta na testu.
- Odlične alternative: Osim premium guma, nekoliko modela srednjeg cjenovnog ranga pokazalo je izvrsne rezultate (npr. Vredestein, Yokohama, Firestone, Dunlop, Falken, Nexen) te su također zaslužili ocjenu “vrlo preporučljivo”. To potvrđuje da i povoljnije gume mogu pružiti visoku razinu sigurnosti.
- Najslabiji modeli: Na začelju su ostali jeftini brendovi Norauto, Syron i posebice Doublecoin, koji su pokazali ozbiljne nedostatke u sigurnosti. Dvije gume dobile su ocjenu „djelomično preporučljivo”, a Doublecoin je jedini model označen s „ne preporučuje se” zbog loših performansi. ADAC upozorava da štednja na gumama može predstavljati sigurnosni rizik.
U nastavku slijede detalji o najbolje ocijenjenim gumama, njihovim karakteristikama na suhoj i mokroj cesti, te pregled najlošije ocijenjenih modela s objašnjenjima u čemu su podbacili.
ADAC test ljetnih guma 2025 – kako je proveden?
ADAC-ov test ljetnih guma 2025 proveden je prema novoj metodologiji ocjenjivanja koja naglašava sigurnost u vožnji (70%) i ekološku učinkovitost (30%). Sigurnost se dodatno ocjenjuje prema ponašanju na suhom (40%) i mokrom (60%) kolniku, dok ekološki aspekt obuhvaća predviđeni vijek trajanja gume (kilometraža), otpornost trošenju, potrošnju goriva, razinu buke pa čak i održivost materijala. Ovakav sveobuhvatan pristup znači da najbolja guma mora biti izvrsna u kočenju i upravljivosti, a istovremeno dugotrajna i učinkovita.
Testiranja su se odvijala na više lokacija (Contidrom poligon, Bridgestone poligon u Italiji, ADAC-ov poligon) kako bi se pokrili različiti uvjeti. Dimenzija 225/40 R18 odabrana je jer je česta na sportskim kompaktima i vozilima niže srednje klase – gume te dimenzije omogućuju sportsku izvedbu uz visoke indekse brzine (W: do 270 km/h, Y: do 300 km/h). Rezultati su pokazali značajne razlike: istaknulo se nekoliko vrhunskih modela, dok su neki jeftiniji modeli, unatoč povoljnoj cijeni, pokazali ozbiljne nedostatke. Slijede detaljni opisi najbolje plasiranih guma i njihovih karakteristika.
Najbolje ljetne gume 2025 – Top 4 modela prema ADAC-u
Prema rezultatima ADAC-a, četiri modela posebno su se izdvojila izvrsnim ocjenama i zauzela vrh poretka. To su, redom: Continental SportContact 7, Bridgestone Potenza Sport, Michelin Pilot Sport 5 i Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6. Sve ove gume dobile su ukupne ocjene u rasponu od 1,8 do 1,9, čime spadaju u kategoriju “vrlo preporučljivo” (odlična kvaliteta). U nastavku slijedi opis svakog modela, uključujući njihove performanse na suhom i mokrom te prednosti i nedostatke istaknute u testu.
1. Continental SportContact 7 – pobjednik testa
Continentalov najnoviji model sportske gume pokazao se najboljim na ADAC testu 2025. SportContact 7 ostvario je najbolje rezultate na suhom i mokrom kolniku, uključujući najkraći zaustavni put pri kočenju. Zaustavljanje sa 100 km/h do nule izvedeno je u samo 35,2 metra na suhoj cesti, što je iznimno kratko. Također, ima najkraći put kočenja na mokrom asfaltu i betonu među svim testiranim gumama, demonstrirajući vrhunsko prianjanje i kontrolu u kišnim uvjetima.
Osim izvanredne sigurnosti, Continental se istaknuo i vrlo dobrom ocjenom u kategoriji ekološke učinkovitosti – niska potrošnja goriva, dug vijek trajanja i sporo trošenje tijekom uporabe. ADAC navodi da je guma vrlo uravnotežena u svim kriterijima, uz jedini manji nedostatak kod poprečnog akvaplaninga (pri vrlo dubokoj vodi). Sveukupno, Continental SportContact 7 opravdava svoj status premium gume i predstavlja najbolji izbor za 2025. godinu.
2. Bridgestone Potenza Sport – vrhunsko držanje, ali veća potrošnja
Bridgestone Potenza Sport zauzela je drugo mjesto, odmah iza Continentala. Ova guma pokazala je izvanredne performanse na suhoj cesti – prianjanje i upravljivost ocijenjeni su kao najbolji, izjednačeno s Continentalom. Na mokroj podlozi također se dokazala, pružajući izvrstan grip i odolijevanje akvaplaningu. ADAC je istaknuo da je Potenza Sport jedna od dviju guma koje su dobile maksimalnu ocjenu za sigurnost, zahvaljujući izuzetno visokom prianjanju i preciznosti upravljanja. U kočenju na mokrom asfaltu i betonu bila je među najboljima.
Međutim, u kategoriji ekološke održivosti Bridgestone se pokazao nešto slabije. Radi se o težoj gumi koja povećava otpor kotrljanja, a zabilježena je i najviša potrošnja goriva među testiranim modelima – oko 5,8 l/100 km. Uz nešto višu emisiju buke i veće trošenje zbog tvrđe sportske smjese, guma ima prednost u visokoj predviđenoj kilometraži (dug životni vijek). Sve u svemu, Bridgestone Potenza Sport iznimno je sigurna guma, osobito za sportsku vožnju, uz manji kompromis na polju ekonomičnosti.
3. Michelin Pilot Sport 5 – najbolje uravnotežena sportska guma
Michelin Pilot Sport 5 osvaja treće mjesto, gotovo ravnopravno s Bridgestoneom i Goodyearom (sve tri gume imaju ocjenu 1,9). Ova guma je izuzetno uravnotežena, postižući odlične performanse na mokrom i suhom uz vrlo malo kompromisa. Njezina snaga je u kočenju – zaustavni put od 100 km/h na mokroj površini iznosi samo 29,2 m, a na suhom 35,5 m, što je vrlo konkurentno.
Posebno se ističe ekološka učinkovitost – Michelin je najbolji u testu po pitanju ekološke ravnoteže. Guma ima najduži predviđeni vijek trajanja (oko 56.400 km), minimalno trošenje gazećeg sloja i nisku potrošnju goriva (oko 5,6 l/100 km), što je čini vrlo štedljivom. Lagana konstrukcija dodatno smanjuje otpor kotrljanja, a jedini manji nedostatak zabilježen je kod poprečnog akvaplaninga. Stoga, Pilot Sport 5 predstavlja izvrstan izbor za vozače koji žele spoj sportskih performansi i ekonomičnosti.
4. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 – spoj sigurnosti i dugotrajnosti
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 također se nalazi u vrhu i dijeli ocjenu 1,9 s prethodna dva modela. Kao nasljednik popularne “petice”, nastavlja tradiciju vrhunskog prianjanja i sigurnosti. ADAC navodi da Goodyear pruža visoku razinu sigurnosti u vožnji, bilo na suhom ili mokrom kolniku. U testu kočenja i upravljanja, Eagle F1 A6 pokazao je pouzdano ponašanje bez iznenađenja.
Guma se ističe po ekološkim karakteristikama i izdržljivosti – predviđeni vijek trajanja iznosi oko 50.800 km, a ima mali stupanj trošenja. Potrošnja goriva također je niska (otprilike 5,6 l/100 km), a guma je najlakša u vrhu (oko 9,2 kg), što dodatno poboljšava ekonomičnost. Kombinacija ovih faktora čini je učinkovitošću i štedljivošću pogodnom za svakodnevnu uporabu. Goodyearova uravnoteženost – spoj sigurnosti, dugotrajnosti i udobnosti – čini je izvrsnim izborom za one koji žele pouzdanu, dugovječnu sportsku gumu.
Ostale odlično ocijenjene gume (vrlo preporučljive)
Uz gore navedena četiri vodeća modela, ADAC je još sedam guma ocijenio kao „vrlo preporučljive” (ukupna ocjena između 1,6 i 2,5), što znači da su pokazale vrlo dobru izvedbu i sigurnost. Među njima su:
- Vredestein Ultrac Pro – Ocjena ~2,2. Istakla se odličnim ponašanjem na suhom i mokrom, uz solidnu upravljivost. Ipak, ima nešto kraći vijek trajanja i veću težinu, no niska potrošnja goriva i povoljna cijena čine je izvrsnom vrijednosti za novac.
- Yokohama Advan Sport V107 – Ocjena ~2,3. Vrlo dobra na suhom s izvrsnim prianjanjem i preciznošću, te niska potrošnja goriva. Mana je prosječna izdržljivost i nešto veća težina, ali je ipak dobar izbor za one koji cijene japansku kvalitetu.
- Firestone Firehawk Sport – Ocjena ~2,4. Ova guma nudi dobre performanse na suhom i mokrom, uz prednost što je lagana i ekonomična. Međutim, pokazala je slabosti u testovima akvaplaninga i dugovječnosti.
- Falken Azenis FK520 – Ocjena ~2,4. Japanski Falken iznenadio je izvrsnim rezultatima na suhom i mokrom, visokom predviđenom kilometražom i niskim trošenjem, premda ima manje nedostatke u udobnosti i bočnom akvaplaningu.
- Dunlop Sport Maxx RT2 – Ocjena ~2,4. Unatoč tome što je stariji model, pokazuje pouzdane rezultate na suhom i mokrom. Niska masa doprinosi smanjenju potrošnje, ali dugovječnost je umjerena.
- Nexen N Fera Sport – Ocjena ~2,4. Južnokorejski brend postigao je dobre rezultate s pozitivnim ocjenama na stabilnosti i kočenju, visokom kilometražom i niskom potrošnjom, uz manje mane u udobnosti i akvaplaningu.
- Toyo Proxes Sport 2 – Ocjena ~2,4. Alternativni brend koji nudi dobre performanse na suhom i mokrom uz nisku potrošnju, ali s nešto slabijom udobnošću i trajnošću te nešto većom težinom. Unatoč manama, nudi solidnu sigurnost po nižoj cijeni.
Sve navedene gume u ovoj kategoriji pokazuju osnovnu razinu sigurnosti, iako u nekim sekundarnim kriterijima (dugovječnost, ekonomičnost, razina buke) zaostaju za vrhunskim modelima. Ako ne možete nabaviti jedan od top 4 premium modela, ovi alternativni modeli srednjeg ranga mogu ponuditi dobar omjer cijene i kvalitete.
Gume s prosječnim ocjenama (preporučljive)
Ispod praga “vrlo preporučljivo” našlo se nekoliko modela s nešto slabijim ocjenama, ali i dalje prolaznim rezultatom – gume koje ADAC ocjenjuje kao „preporučljive”. One zadovoljavaju osnovne sigurnosne kriterije, premda imaju određene nedostatke zbog kojih nisu u vrhu. U ovu grupu spadaju:
- Ceat SportDrive – Ukupna ocjena 2,9. Podbrand talijanskog Pirellija, usmjeren na niži cjenovni razred, istaknuo se kratkim kočnim putem na suhom i dugim vijekom trajanja. Međutim, slabije performanse na mokrom kolniku čine ga manje sigurnim u ekstremnim uvjetima.
- Kumho Ecsta PS71 – Ocjena 2,9. Korejski Kumho ostvario je vrlo dobre rezultate u kočenju na suhom i niskoj potrošnji goriva, ali ima nedostatke u udobnosti i upravljivosti pri višim brzinama, kao i kraći predviđeni vijek trajanja.
- Nokian Powerproof – Ocjena 3,1. Iako je na mokrom postigao rubno dobre rezultate, na suhom se nije istakao u upravljivosti i stabilnosti. Ima visoku kilometražu i nisku potrošnju, ali slabiju voznu dinamiku na suhom.
- GitiSport S2 – Ocjena 3,2. Noviji azijski proizvođač usmjeren na budžet segment. Postigao je prihvatljivu nisku potrošnju, ali ima primjetne nedostatke u prianjanju, posebno na mokrom, te najmanju predviđenu kilometražu među testiranim modelima. Iako cjenovno privlačan, spada u kategoriju modela s kompromisima u sigurnosti.
Ove gume mogu biti izbor kad je budžet ograničen, no važno je razumjeti njihove kompromise – pružaju osnovnu sigurnost, ali za vrhunske performanse, osobito u ekstremnim uvjetima, mogu zaostajati.
Najlošije ljetne gume 2025 – modeli koje treba izbjegavati
ADAC-ovo testiranje jasno pokazuje da nisu sve gume na tržištu sigurne. Tri modela izdvojena su negativnim rezultatima, toliko da ih nije preporučljivo kupovati ako vam je stalo do sigurnosti. U ovu grupu spadaju:
- Norauto Prevensys 4 – Privatna marka trgovca, cijenom privlačna, no s prosječnim performansama. Na suhom kolniku, stabilnost i sigurnost zaostaju za boljim gumama, a pri kritičnim situacijama ne pruža uvjerljiv grip. Ipak, kočenje na mokrom je nešto iznad prosjeka, a dug vijek trajanja i niska potrošnja čine je ekonomičnom, no kompromitira sigurnost.
- Syron Tires Premium Performance – Low-cost brend s ozbiljnim manama pri višim temperaturama i opterećenjima. Guma pokazuje neprecizan odziv na volanu i promjenjiv radijus zakretanja pri zagrijavanju, što smanjuje konzistentnost i sigurnost u dinamičnim situacijama. Iako ima nisku potrošnju, loše vozne karakteristike čine je slabim izborom.
- Doublecoin DC100 – Najlošija guma na testu, jedina s ocjenom “loše / ne preporučuje se”. Kineski proizvođač s izrazito niskom cijenom, no cijena se odrazila na kvalitetu. Guma pokazuje ozbiljne nedostatke u sigurnosti – slaba povratna informacija na volanu, nepreciznost pri povećanom opterećenju, brzo prelazi u stanje preupravljanja te gubi kontrolu u kritičnim situacijama. Zaustavni put na suhom je dulji od prosjeka, a na mokrom se rezultati drastično pogoršavaju. Iako postiže najbolje ocjene u ekološkim kategorijama (izuzetno visok vijek trajanja, niska potrošnja goriva), te prednosti ne mogu nadoknaditi katastrofalne sigurnosne performanse. Zbog toga se ne preporučuje ni pod kojim uvjetima.
Zaključak za loše plasirane gume: Iako je privlačna niska cijena i obećanja dugotrajnosti, jeftine gume mogu brzo postati sigurnosni rizik. Ušteda od nekoliko desetaka eura ne opravdava višestruko veći rizik od nesreće. Čak i povoljniji brendovi mogu ponuditi dobru sigurnost, pa je uvijek bolje odabrati provjerenu sigurnu gumu srednje klase nego najjeftiniju opciju s izraženim manama.
Savjeti za odabir i kupnju ljetnih guma
Odabir pravih ljetnih guma ključan je za sigurnu i ugodnu vožnju. Na temelju ADAC testa i drugih sličnih ispitivanja, evo nekoliko praktičnih savjeta:
- Prioritet sigurnosti na mokrom: Ljetni pljuskovi zahtijevaju da gume budu izvrsne u kočenju i upravljanju na mokrom. Ako guma u testu ima slabije rezultate na mokrom, bolje je preskočiti je.
- Uravnoteženost: Najbolje gume su one koje su dobro izbalansirane – pružaju pouzdanu sigurnost i dugotrajnost. Ako planirate duža putovanja, tražite modele s dobrom ocjenom habanja i kilometraže.
- Nezavisni testovi: Provjerite i druge testove (Auto Bild, Auto Motor und Sport, lokalne klubove) jer se konzistentnost rezultata među različitim ispitivanjima smatra znakom pouzdanosti.
- Prilagodba automobilu i stilu vožnje: Nisu sve gume najbolje za svaki tip vožnje. Za kompakta ili limuzinu, touring gume s naglaskom na udobnost mogu biti bolji izbor, dok za snažnije automobile sportaši mogu odabrati vrhunske sportske modele.
- DOT oznake i svježina gume: Provjerite datum proizvodnje (DOT oznaka) kako biste bili sigurni da su gume svježe – starije gume mogu imati slabije performanse.
- Profesionalna ugradnja i održavanje: Čak i najbolje gume zahtijevaju pravilnu montažu i balansiranje. Obratite se provjerenim stručnjacima, osobito ako ste u Rijeci, gdje možete posjetiti vulkanizera ili gumiservis. Redovito održavanje pritiska, rotacija i pravilno skladištenje guma produžavaju njihov vijek i osiguravaju optimalne performanse.
Zaključak
Izbor pravih ljetnih guma za 2025. godinu uvelike je olakšan rezultatima ADAC testa i sličnih ispitivanja. Najbolje gume dolaze iz redova provjerenih premium proizvođača – Continental, Bridgestone, Michelin i Goodyear dominiraju zahvaljujući izvrsnim performansama na suhom i mokrom, kratkom zaustavnom putu i uravnoteženoj dugovječnosti. Dobra vijest je da i mnoge gume srednjeg cjenovnog ranga mogu vrlo približiti vrhunskim rezultatima i ponuditi visok stupanj sigurnosti, pa ne morate uvijek posegnuti za najskupljim modelom.
Međutim, lekcija je jasna – izbjegavajte ekstremno jeftine, neprovjerene gume. Modeli s lošim rezultatima (Norauto, Syron, Doublecoin) pokazuju da ušteda od par desetaka eura po gumi ne opravdava višestruko veći rizik od nesreće. Informirajte se, koristite rezultate testova, pročitajte recenzije i iskustva drugih vozača, te odaberite model koji najbolje odgovara vašem vozilu i načinu vožnje. Na kraju, kupnju i montažu obavite kod stručnjaka kako biste osigurali da su gume ispravno postavljene i spremne za sigurno korištenje. Sa dobrim gumama, ljeto 2025. bit će ne samo ugodnije nego i sigurnije. Sretno i sigurnu vožnju!
Česte dimenzije ljetnih guma
Najbolje ljetne gume 175 65 r14
Najbolje ljetne gume 185 60 r14
Najbolje ljetne gume 185 65 r14
Najbolje ljetne gume 185 65 r15
Najbolje ljetne gume 195 50 r15
Najbolje ljetne gume 195 55 r15
Najbolje ljetne gume 195 60 r15
Najbolje ljetne gume 195 65 r15
Najbolje ljetne gume 205 55 r16
Najbolje ljetne gume 205 60 r16
Najbolje ljetne gume 215 55 r16
Najbolje ljetne gume 215 60 r16
Najbolje ljetne gume 215 65 r16
Najbolje ljetne gume 225 45 r17
Najbolje ljetne gume 225 50 r17
Najbolje ljetne gume 225 55 r17
Najbolje ljetne gume 235 45 r17
Najbolje ljetne gume 235 55 r17
Najbolje ljetne gume 225 40 r18
Najbolje ljetne gume 225 45 r18
Najbolje ljetne gume 235 40 r18
Najbolje ljetne gume 235 45 r18
Najbolje ljetne gume 245 40 r18
Najbolje ljetne gume 245 45 r18
Najbolje ljetne gume 245 35 r19
Najbolje ljetne gume 245 40 r19
Najbolje ljetne gume 255 35 r19
Najbolje ljetne gume 255 40 r19
Najbolje ljetne gume 265 35 r19
Najbolje ljetne gume 275 35 r19
Najbolje ljetne gume 275 40 r20
Najbolje ljetne gume 285 35 r20